Historia Łeby
  Wykazy
 

 

Wykaz ulic Łeby i ich nazwy w 1940 roku

 

 

Abrahama...................................

Brzozowa...................................

Chełmońskiego..........................

Derdowskiego............................

Grunwaldzka..............................

Kościuszki.................................

Kościelna...................................

Krótka........................................

Matejki.......................................

Morska.......................................

Nadmorska.................................

Nad ujściem...............................

Nowęcińska...............................

Obr. Westerplatte i Sosnowa.....

Obr. Westerplatte od Sosnowej do końca....................................


Okrzei........................................

Parkowa.....................................

Piekarska....................................

Piwna.........................................

Pocztowa....................................

Powstańców Warszawy.............

Sienkiewicza..............................

Sportowa....................................

Tysiąclecia.................................

Wojska Polskiego......................


Wróblewskiego/Olszewskiego..

Zawiszy Czarnego......................

Zielona.......................................

1 Maja........................................

11 Listopada..............................

Am Mühlengraben i Weiherweg

Birkenallee

Moltkestrasse

Stromstrasse

Räucherweg

Hindenburgstrasse

Kirchenstrasse

Bandemerstrasse

Luisenstrasse

Jahnstrasse

Roonstrasse

Auf der Münde

Neuhöferstrasse

Bismarckstrasse

 
Moltkestrasse


Mackensenstrasse

Weg zum alten Friedhof

Fischereiweg

Speicherstrasse

Poststrasse

Marktstrasse

Rumbkerweg

Blücherstrasse

Feldstrasse

Adolf Hitlerstrasse
(przed wojną Seestrasse)

Burgstrasse

Kawelweg

Grünstrasse

Mittelstrasse

Bahnhofstrasse

 




Wykaz nazwisk mieszkańców, zameldowanych w Gminie Miejskiej Łeba w latach 1899-1938, opracowany na podstawie publicznych ksiąg adresowych.

 


A
Adam, Adrian, Alfeldt

B
Badziong, Bahr, Balke, Bauschke, Bechtold, Becker, Behnke, Behrendt, Beise, Bekel, Belk, Berg, Besser, Bewersdorf, Biank, Birk, Blankenburg, Bluck, Bluhm, Bochen, Bock, Boelke, Bohl, Bojarski, Bonin, Boodt, Borkenhagen, Bornemann, Brand, Brandt, Brater, Bruhnke, Brunke, Brüschke, Bublitz, Böckermann, Börke

C
Claußen, Crämer, Cyrus

D
Dahl, Dannenberg, Dauny, Dehn, Dähn, Deith, Demien, Denz, Dieter, Dobbert, Domke, Donisch, Dornau, Dorow, Dorsch, Draffz, Drafz, Drafts, Draheim, Drews, Dreyer, Dwars, Düring, Düsing

E
Eggert, Egmer, Ehehalt, Eich, Eichhorst, Elendt, Engler, Ewald

F
Faust, Faßbender, Feiland, Felsner, Fenske, Feuske, Fick, Finger, Forstreuter, Fox, Framke, Francke, Freyer, Frobel, Fromm, Fuhrmann, Förster

G
Gaedke, Gaedtke, Gädke, Gädtke, Gallbrecht, Gebel, Gemkow, Genz, Gerlach, Gillmann, Glampe, Gnadt, Golchert, Goltz, Gongoll, Granzin, Greinke, Gresens, Gronke, Groth, Grott, Großmann, Grönwald, Gust, Guthorst, Gutsche, Gutzmer, Günther

H
Hallmann, Handschug, Hardtke, Hasse, Hein, Heinke, Heise, Helbig, Hellwig, Helwig, Hering, Heuer, Heydemann, Hildebrandt, Hoffmann, Holl, Hopp, Horn, Hube, Höckendorf, Hübne

I
Isau

J
Jacobi, Jankowski, Janneck, Jannek, Jannusch, Jax, Jeschke, Jeske, Juds

K
Kain, Karschnick, Karth, Karweik, Kaschnik, Kaufmann, Kleidon, Klingbeil, Klopholz, Kloppholz, Klotz, Kluge, Knoop, Knop, Kohnke, Komorr, Korth, Koschnick, Koschnik, Kowalkowski , Krämer, Krause, Kreft, Krey, Kroggel, Krumbein, Kruse, Kröning, Krönke, Krüger, Kubitz, Kuglin, Kuhlmey, Kusch, König, Kühl, Künzel,

L
Lambeck, Lange, Latza, Lawrenz, Lehmann, Lehrke, Lengning, Leske, Lichtenstein, Liebeneiner, Liebensiner, Liedtke, Liepeck, Lietz, Liß, Lietzau, Lietzow, Liskow, Lübke, Lüdtke

M
Mach, Maerzte, Magunna, Mahlendorff, Mahlke, Maike, Meike, Mampe, Manzke, Marten, Martschinske, Masurek, Matzkows, Mauer, Mausolff, May, Meier, Meyer, Metzke, Mick, Micke, Micklei, Mickley, Mießner, Moderegger, Moeller, Möller, Moeske, Möske, Moldenhauer, Mootz, Much, Mundt, Mutczall, Möhrke, Müller

N
Naske, Neumann, Niederdräing, Niemann, Nietmann, Nitschke, Noffke, Nötzel

O
Ojowski, Oppermann, Ostmark

P
Paede, Paeth, Paetsch, Petsch, Pallas, Panten, Papenfuß, Paradies, Pardeyke, Pastoch, Pastoors, Pastors, Paul, Pazio, Pickrahn, Piepenburg, Piepkorn, Piotraschke, Plath, Poeppel, Poguntke, Pohnke, Polterock, Pomplun, Pooschke, Poschke, Poschmann, Pooschmann, Posner, Pretzel, Preusser, Preußer, Pronske, Przybyl,Pupp, Puttkammer

R
    
Radtke, Radcke, Rademacher, Rademske, Radzom, Ramscheck, Ramthun, Randtke, Raphael, Reetz, Reiske, Rettke, Ribian, Richter, Riemann, Rieschke, Rischke, Rieter, Ring, Riskowski, Rißmann, Rohland, Rohloff, Rohr, Rosenbaum, Rosendorf, Rosien, Rossbach, Roßbach, Roßmann, Ruch, Rutz, Rätzke, Röske, Rückwardt

S
Sackoczewsky, Sager, Sakrzewski, Schadler, Schadowske, Scheffler, Scheibe, Scherler, Schimmelpfennig, Schmandt, Schmanke, Schmidt, Schmiedeberg, Schmuckall, Schmuckel, Schnabel, Schneider, Schooth, Schoth, Schornstädt, Schröder, Schuck, Schulz, Schulze, Schwantes, Schwichtenberg, Seebuch, Seebusch, Sielaff, Sikorra, Skirke, Soos, Spohn, Spruth, Spörke, Stahnke, Stannull, Starkgraff, Steffke, Steinhardt, Stenzel, Stibinsky, Straßenburg, Strohfeldt, Stropahl, Stürmer, Stüwe, Stüwer, Sylvester, Syring,

T
Taube, Tausendfreund, Temme, Thiel, Thomas, Thoms, Toussaint,

V
Verheiden, Vockerodt, Völz, von Somnitz, von  Zychlinski 

 


 

 

 

Wykaz niektórych jezior i miejscowości oraz ich nazwy w języku niemieckim
 

Bargędzino................................  Bergensin

Biał
ogarda.................................  Belgard

Białogó
ra...................................  Wittenberg

Cecenowo..................................  Zezenow

Cewice.......................................  Zewitz  

Charbrowo.................................  Charbrow (od 1937 r. Degendorf) 

Choczewo..................................  Chottchow (od 1937 r. Gotendorf)

D
ębnica Kaszubska.................   Rathsdamnitz

Gać..............................................  Speck

Garczegorze..............................  Garzigar

Gardna Ma
ła..............................  Klein Garde

Gardna Wielka..........................  Gross Garde

Gdańsk......................................  Danzig

Gdynia.......................................  Gdingen ( w czasie wojny Gotenhafen)

Gęś
............................................  Gans

Głó
wczyce.................................  Glowitz

Godę
towo.................................  Goddentow

Hel.............................................  Hela

Izbica.........................................  Giesebitz

Jezioro Łebsko........................  Leba-See

Jezioro Gardno........................  Garder-See

Jezioro Sarbsko......................  Sarbsker-See

Kopaniewo...............................  Koppenow

Krakulice....................................Karlshof

Kr
ępa........................................  Krampe

Krokowa...................................  Krokow

bork.......................................  Lauenburg

Lędziechowo............................  Landechow 

Lucin..........................................  Julienhof

Łeba...........................................  Leba

Łebieniec...................................  Labenz

Łebień........................................  Labehn

Maszewko.................................  Klein Massow

Nowęcin....................................  Neuhof

Pobłocie....................................  Poblotz

Rąbka........................................  Rumbke

Roszczyce.................................  Roschütz

Sarbsk.......................................  Sarbske (od 1937 r. Sarsen)

Sasino.......................................  Sassin

Siemirowice..............................  Schimmerwitz

Skarszewo (gm. Wicko)..............  Scharschow

Słupsk........................................  Stolp

Smołdzino.................................  Schmolsin

Steknica....................................  Fichthof

Stilo...........................................  Stilo

Szczenurze...............................  Schöneher

Ulinia.........................................  Uhlingen

Ustka.........................................  Stolpmünde

Wejherowo...............................  Neustadt

Wicko........................................  Vietzig

Wierzchucino............................  Wierschutzin

Wrzeście...................................  Freist (Freest)

Wykosowo................................  Vixow

Żarnowska................................  Lebafelde (do 1925 r. Czarnowske

 
  17 odwiedzający (34 wejścia) dzisiaj.  
 
=> Chcesz darmową stronę ? Kliknij tutaj! <=